Szanowni Klienci, pragniemy poinformować Państwa o działalności sklepu internetowego w okresie świąteczno-noworocznym. Więcej informacji znajdziesz TUTAJ >>>

/Nowości i inspiracje/Pomocne wskazówki/5 wskazówek: Jak wybrać szklarnię lub inspekt ogrodniczny

5 wskazówek: Jak wybrać szklarnię lub inspekt ogrodniczny

17.07.2024

Wybierając szklarnię lub inspekt, rolę odgrywa kilka aspektów, które musimy wziąć pod uwagę przed ich zakupem. Obejmuje to w szczególności decyzje dotyczące wymaganego rozmiaru, materiału, konstrukcji i wypełnienia oraz pokrycia dachowego. W tym artykule przedstawimy Ci ich zalety i wady.

Jak wybrać wielkość?

Pierwszym krokiem jest określenie, jak dużą przestrzeń będziesz potrzebować. Jeśli zastanawiasz się nad mniejszą przestrzenią, w której można umieścić kilka roślin ozdobnych, ziół lub mniejszych warzyw, zdecydowanie polecamy wysokiej jakości inspekt ogrodowy. Inspekt nadaje się również dla początkujących ogrodników. Ze względu na estetykę wykonania nadaje się również do ogrodów ozdobnych. Zapewni Ci wszystkie funkcje szklarni przy niższym koszcie. Jednak jego wadą w porównaniu do szklarni są znacznie mniejsze wymiary.

Jeśli natomiast jesteś już doświadczonym i zapalonym ogrodnikiem i potrzebujesz więcej miejsca, polecamy zainwestować w wytrzymałą szklarnię, która pozwoli Ci wyhodować odpowiednią ilość warzyw i owoców dla całej rodziny oraz wyższe rośliny.

Nasza wskazówka: Aby mieć wystarczającą ilość warzyw i owoców, na przykład dla czteroosobowej rodziny, zalecamy zakup szklarni o powierzchni co najmniej około 8 m2. Szklarnia powinna mieć co najmniej 2 metry wysokości, abyś nie musiał kucać w trakcie pracy.

Jak wybrać materiał konstrukcji?

Aby zakupiona szklarnia lub inspekt wytrzymały, jak najdłużej, należy przy zakupie myśleć, także o ich konstrukcji.

Najpopularniejszym rodzajem konstrukcji są profile aluminiowe, które nadają się do większości ogrodów. Są lekkie, ale jednocześnie bardzo wytrzymałe oraz utrzymają wyoskie obciążenia. Innym typem jest konstrukcja ze stali ocynkowanej, która jest bardzo solidna i wytrzymała, dzięki czemu może wytrzymać zmienne warunki atmosferyczne oraz gwałtowane wiatry i śnieżyce. Możesz również wybrać konstrukcję z tworzywa sztucznego, która jest lekka, ale trwała.

Materiał wypełnienia: poliwęglan czy szkło?

W celu zapewnienia dobrej przepuszczalności światła w szklarniach i inspektach stosuje się materiały takie jak szkło lub poliwęglan, które zapewniają wysoką przepuszczalność i chronią rośliny przed promieniowaniem UV.

Szkło zawsze było jednym z najczęściej używanych materiałów. Jego największą zaletą jest bardzo wysoka przepuszczalność światła (ok. 92%). Często zdarzało się, że szyby zostaną uszkodzone przez gradobicie. Wypełnienia szklane są bardziej podatne na pękanie lub rozbicie. Mają też słabe właściwości izolacyjne. Również z tych powodów stopniowo odchodzi się od wypełnień szklanych.

Wyborem ostatniej dekady jest zatem w większości poliwęglan. Jego największą zaletą niepodatność na uszkodzenia mechaniczne. Posiada również bardzo dobrą przepuszczalność światła (ok. 80%) z filtrem UV, dzięki czemu nie żółknie i nie łamie się. Ponadto szklarnie i cieplarnie z poliwęglanu zatrzymują dwukrotną ilość ciepła co szklarnie szklane, a także szybciej nagrzewają się, gdy niebo jest pochmurne. Najlepiej wybrać poliwęglan o grubości około 4-10 mm.

Nasza wskazówka: Jeśli już myślisz o wypełnieniu szklanym, polecamy wybrać specjalne lite szkło o grubości 4 mm, które chroni rośliny przed promieniowaniem UV dzięki załamywaniu światła ponadto nie musisz go dodatkowo cieniować ani barwić

Gdzie umieścić inspekt lub szklarnię?

Aby ustawić cieplarnię lub szklarnię, wybierz miejsce w ogrodzie, które nie tylko będzie wystawione na słońce przez jak największą część dnia, ale także będzie dobrze chronione przed podmuchami wiatru. Większość dzisiejszych szklarni wytrzymuje wiatry o prędkości około 75 km/h. Najlepszym miejscem jest ściana domu zorientowana na południe. Zaletą tej lokalizacji jest również bliskość podczas otwierania lub zamykania okien szklarni. Dzięki temu nie musisz biegać przez pół ogrodu.

Nasza wskazówka: Jeśli nie chcesz spędzać czasu w upalne lub zimne dni otwierając i zamykając okna, możesz również kupić automatyczny otwieracz okien, dzięki któremu zaoszczędzisz czas, ponieważ okno będzie się samo otwierać w zależności od temperatury w środku.

Z naszej oferty wybieramy:
















































































Wskazówka na zakończenie: Wybierając odpowiednią szklarnię lub inspekt, należy zwrócić szczególną uwagę na to, czy okna są łatwe do otwarcia i czy po otwarciu są dobrze zamocowane. Ważnym aspektem jest również możliwość kotwienia do podłoża.

Dzwoń za darmo
Pon-Pt, 7:00 - 17:00
logo

Wyposażymy Twoją firmę w 48h

B2B Partner sp. z o.o.
Królewska 65A/1
30-081 Kraków

© 2010 - 2024 B2B Partner - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Profesjonalny e-sklep skrojony na miaręshopsys