Szukasz regałów do swojej firmy, warsztatu, garażu lub domu i zastanawiasz się, które będą odpowiednie? Już nie musisz. Dajemy Ci 7 wskazówek, jak wybrać odpowiedni system regałów dokładnie według Twoich potrzeb.
Regały to podstawowe wyposażenie każdego gospodarstwa domowego, warsztatu, biura, sklepu czy magazynu małych i dużych firm. W dzisiejszych czasach na rynku można znaleźć niezliczone rodzaje rozwiązań, a pomimo to coraz trudniej jest wybrać regał, który będzie odpowiadać dokładnie Twoim potrzebom, a jednocześnie będzie gotowy na ewentualną przyszłą rozbudowę.
Zakup regału to inwestycja długoterminowa, a jej doborowi powinno towarzyszyć staranne rozważenie wszystkich aspektów, które za nią następują. Przed faktycznym zakupem warto więc pomyśleć z wyprzedzeniem:
Przy wyborze systemu regałów szczególnie ważne jest, aby móc efektywnie zagospodarować dostępną przestrzeń, w której umieścisz regały i jak najlepiej wykorzystasz jej wielkość. Dlatego zalecamy zmierzenie całej przestrzeni w pierwszej fazie i przygotowanie planu zagospodarowania przestrzennego, gdzie i jak chcesz umieścić regały.
Podczas rysowania zalecamy również obliczenie z pewną rezerwą i nie zapominanie o wbudowanych przeszkodach, takich jak kaloryfery, rury, klimatyzacja czy nierówne ściany (zwłaszcza w piwnicach...).
Przy tworzeniu planu zagospodarowania przestrzennego ważną rolę odgrywa uwzględnianie tych przeszkód, ale także cel, któremu pomieszczenie ma służyć i związane z nim warunki bezpieczeństwa. Jeśli planujesz wykorzystać pomieszczenie do przechowywania towarów i produktów swojej firmy, pamiętaj również o zasadach związanych z bezpieczeństwem pracy, do których należą m.in.:
Dobrą metodą jest umieszczenie regału na całym obwodzie pomieszczenia. Dzięki temu nie tylko stworzysz największą możliwą przestrzeń manipulacyjną, ale możesz również przymocować regały do ściany, zapewniając w ten sposób ich jeszcze większą stabilność.
Nasza wskazówka: W przypadku mniejszej przestrzeni manipulacyjnej można zastosować również regały ścienne, które rozwiązuje się przy najmniejszej ingerencji w przestrzeń, lub regały narożne, dzięki którym można również wypełnić każdy kąt w pomieszczeniu.
Jeśli oceniłeś już całe pomieszczenie i masz jasną wizję tego, gdzie chcesz umieścić regały, czas wybrać dokładne wymiary samych regałów. Zawsze znajdziesz 3 wymiary dla każdego regału - szerokość, głębokość i wysokość, przy czym w przyszłości można zmienić tylko szerokość.
Możesz wtedy wygodnie powiększyć regały lub dodać nowy regał. Nie możesz już tak łatwo zmienić wysokości i głębokości, dlatego zalecamy dokładne rozważenie ich wymiarów i zawsze obliczać je z rezerwą. Dużym atutem przy wyborze jest to, że dziś oprócz regałów o stałych wymiarach, na rynku można znaleźć również szeroką gamę regałów zmiennych, dzięki którym można wygodnie dostosować wysokość regałów dokładnie według potrzeb. Do wybranych regałów możesz również wybrać regały podstawowe:
I ewentualnie w przyszłości, w ramach rozbudowy, dokupić dodatkowy regał do regału podstawowego:
Kolejnym aspektem, który powinieneś wziąć pod uwagę przy wyborze regałów, jest to, co planujesz na nich przechowywać. Każda rzecz wymaga innego stylu przechowywania i ma inne wymagania co do właściwości samego regału. Postawisz na półkach słoiki z przetworami, czy raczej potrzebujesz regałów biurowych na akta i dokumenty?
Aspekt ten jest ważny nie tylko z punktu widzenia obciążenia regałów, ale także wybranego materiału konstrukcyjnego. Tani regał z supermarketu zdecydowanie nie jest dobrym wyborem na półkę pełną ciężkich dżemów, marynat czy syropów. Z drugiej strony wypieki lub lżejsze przedmioty z pewnością nie będą wymagały tak dużej ładowności.
Definicja tego, co i gdzie planujesz przechowywać, jest zatem najbardziej podstawową decyzją przy wyborze nośności Twoich przyszłych regałów. Jeśli chodzi o ładowność, zawsze skup się nie tylko na nośności całego regału, ale również na poszczególnych półkach. Ogólnie rzecz biorąc, zawsze dobrze jest, jeśli półki i regały w Twoim domu lub firmie mają zapas pojemności co najmniej kilku dodatkowych kilogramów. Dlatego z góry określ, ile kilogramów muszą utrzymać poszczególne regały.
Jeśli chodzi o nośność regałów, nie zapominaj, że ich z góry określona waga rośnie wraz z maksymalnym obciążeniem. Waga regału to również kolejny czynnik, którego zdecydowanie nie należy lekceważyć przy wyborze. I to nie tylko z punktu widzenia maksymalnego obciążenia podłogi pomieszczenia, ale także jeśli planujesz często przenosić regały z miejsca na miejsce w przestrzeni.
Nośność regału i półek jest również ściśle związana z ich materiałem, co również deklaruje stabilność samego regału i jego właściwości użytkowe. Obecnie na rynku można znaleźć najpopularniejsze regały:
Regały metalowe to idealne rozwiązanie, zwłaszcza jeśli najważniejszym czynnikiem przy wyborze regału jest jak największa nośność. Regały metalowe najczęściej wykonywane są z blachy surowej lub ocynkowanej, dzięki czemu są bardzo mocne i stabilne, dzięki czemu idealnie nadają się do przechowywania ciężkich przedmiotów. Ich nośność jest również największa ze wszystkich dostępnych regałów półkowych.
Ale szerokość profilu poszczególnych części konstrukcji odgrywa również rolę w doborze regałów metalowych. Im większa szerokość profilu, tym większe obciążenie może wytrzymać sam regał i jego półki.
Półki do regałów metalowycj możesz wybierać z półek z metalu, płyt MDF, HDF lub surowej płyty wiórowej.
Nasza wskazówka: W przypadku metalowych półek uważaj tylko na nadmiar wilgoci, która może je uszkodzić i spowodować rdzewienie półek. Półki metalowe również nie są idealnym rozwiązaniem do przestrzeni zewnętrznych.
Drewniane regały są wykonane z wysokiej jakości litego drewna i dlatego są doskonałym wyborem, jeśli wolisz naturalne materiały. Ponadto w przeciwieństwie do metalowych regałów dobrze się prezentują i zapewniają cieplejsze wrażenie we wnętrzu. Dlatego idealnie pasują np. do piwnicy na wino, pracowni czy pomieszczeń mieszkalnych takich jak spiżarnia, kuchnia czy pokój dziecięcy i gabinet.
Uwzględniając aspekt estetyczny, drewniane półki są również bardzo mocne i stabilne. Możesz również przedłużyć żywotność drewnianych półek, nakładając dodatkowy lakier lub farbę.
Nasza wskazówka:Jeśli umieścisz regał w pokoju dziecięcym lub spiżarni, możesz również dokupić pojemniki do przechowywania regału, które zapewnią Ci wystarczająco dużo miejsca na przechowywanie rzadziej używanych zabawek i żywności.
Jeśli natomiast szukasz regałów o mniejszej wadze, które z łatwością przeniesiesz i które poradzą sobie w wilgotnym środowisku, to plastikowe regały są dla Ciebie idealnym wyborem. Plastikowe regały dzięki polipropylenowej konstrukcji doskonale znoszą nadmiar wilgoci, dzięki czemu można je umieścić nie tylko w łazience, ale również w piwnicy i warsztacie. Ponadto łatwo przemieścisz je z miejsca na miejsce, oraz mają łatwy montaż.
Nasza wskazówka:W przypadku plastikowych regałów uważaj tylko na niskie temperatury. Na mrozie plastik odkształca się, a półki po pewnym czasie mogą stać się kruche, a także istnieje ryzyko ich złamania.
Kolejnym kryterium, którego zdecydowanie nie należy lekceważyć przy wyborze regału, jest trudność jego montażu. Inaczej jest w przypadku regałów metalowych, gdzie występują 2 podstawowe typy konstrukcji, a mianowicie konstrukcja skręcana lub wtykana. W przypadku półek drewnianych lub plastikowych zazwyczaj znajdziesz tylko jedną z nich.
Regały metalowe skręcane mają konstrukcję składającą się z 4 profilów, do których przykręcane są poszczególne półki za pomocą śrub z nakrętką. Ich przewagą nad półkami wtykowymi jest niższa cena, której towarzyszy jednak bardziej czasochłonny montaż. Wszystkie śruby, wkręty i nakrętki są częścią zestawu. Montaż będzie więc wymagał więcej pracy i dlatego zalecamy skręcane metalowe regały, zwłaszcza jeśli potrzebujesz zmontować tylko kilka sztuk.
Regały wtykane to rozwiązanie, jeśli nie chcesz tracić czasu na długi montaż. Do montażu regałów wtykowych nie są potrzebne żadne narzędzia i można je łatwo zainstalować bez użycia śrub. Po prostu łączysz poszczególne części razem. Jest to szczególnie przydatne, jeśli planujesz wyposażyć magazyn w dużą liczbę regałów. Wadą półek wtykowych jest jednak ich wyższa cena.
Dla jednych ważny jest wygląd, a dla innych funkcjonalność. Jednak te dwa aspekty często się przeplatają. Tutaj zależy to wyłącznie od twoich preferencji. Ale zdecydowanie nie należy lekceważyć tego czynnika przy podejmowaniu decyzji. W przypadku aspektu optycznego, przy wyborze regału zalecamy zastanowienie się, jak będzie wyglądać w określonym środowisku. Czy jego projekt powinien być raczej neutralny, czy nowoczesny i estetyczny?
Od tej decyzji zależy również jego kolor i wzór. Z punktu widzenia funkcjonalności polecamy zastanowić się, jak możemy zamocować półkę w danym miejscu dla większej stabilności i czy poradzi sobie ze wszystkim, co zaplanowaliśmy.
Wyposażymy Twoją firmę w 48h
B2B Partner sp. z o.o.
Królewska 65A/1
30-081 Kraków