/Nowości i inspiracje/Inspiracje/7 porad: Strefa relaksu dla pracowników

7 porad: Strefa relaksu dla pracowników

25.08.2022

Chcesz, aby Twoi pracownicy byli wypoczęci, pełni energii, siły i determinacji przez cały czas pracy? Przedstawiamy 7 wskazówek, jak w prosty sposób stworzyć miejsce w formie strefy relaksu, która nie tylko naładuje baterie wszystkich Twoich pracowników, ale wpłynie również pozytywnie na kulturę firmy!

Po co urządzać strefę relaksu w firmie?

Strefa odpoczynku (lub „chill room”) to najnowszy trend wywodzący się ze Stanów Zjednoczonych, który coraz więcej firm wprowadza również w Polsce, aby utrzymać lub poprawić wydajność swoich pracowników (za równo duże korporacje tak i mniejsze firmy). W 2018 roku ten ponadstandardowy rodzaj usług w miejscu pracy zajął czwarte miejsce pod względem popularności benefitów korporacyjnych. Wynika to z badań amerykańskiej firmy HR Robert Half.

Strefa relaksu jest więc miejscem, w którym zamiast popołudniowej drzemki czy snu pracownicy mogą się odprężyć po intensywnej, ciągłej pracy. Tutaj, zwłaszcza po skoncentrowanej lub twórczej pracy, pracownicy mogą przez kilka minut uporządkować swoje myśli, rozciągnąć się lub porozmawiać nieformalnie ze swoimi współpracownikami.

Według wielu badań stwierdzono również, że przerwa w pracy nie tylko poprawia wydajność pracy i samopoczucie psychiczne pracowników, ale również wpływa na samą motywację pracowników i kulturę firmy.

1. Jak powinna wyglądać strefa relaksu dla pracowników?

Kształt, położenie i specyficzne wyposażenie samego pokoju relaksu zawsze należy dostosować nie tylko do konkretnej firmy i typu budynku, ale przede wszystkim do cech osobowości pracowników. Część kolegów lubi odpoczywać na przerwie, część lubi spędzać przerwy aktywnie. Idealnie strefa odpoczynku powinna spełniać wymagania obu grup i zawierać co najmniej 3 części:

  • Wejście z możliwością poczęstunku
  • Strefa sportowo-relaksacyjna
  • Cichsza strefa odpoczynku

Zapewniając poczęstunek w strefie odpoczynku można wybrać np. automaty z jedzeniem i napojami lub mniejszą firmową kuchnię, w której pracownicy mogą przygotować popołudniową kawę lub podgrzać lunch.

2. Odpowiednia przestrzeń i charakterystyczny styl

Wybierając odpowiednią przestrzeń na strefy relaksu, zdecydowanie wybierz przestrzeń, która jest nie tylko przewiewna, ale również dobrze wentylowana i dostatecznie doświetlona. Nie zaleca się umieszczania strefy relaksu np. w niewygodnej przestrzeni po dawnym magazynie lub w pomieszczeniu bez okien. Warto też rozważyć umieszczenie go w zasięgu wzroku biur kierownictwa. W ramach oświetlenia zalecamy zawsze wybierać ton cieplejszy niż ten w biurze. Możesz także użyć mniejszych lamp.

Decydując o wyborze projektu, zależy wyłącznie od Ciebie, czy chcesz zaaranżować strefę relaksu w podobnym duchu, co reszta biur i tym samym podkreślić jednolity styl korporacyjny, czy też bardziej eksperymentalnie zagospodarujesz przestrzeń i staniesz się jej całkowitym przeciwieństwem wszystkich Twoich obecnych pokoi.












































3. Wybierz meble, które są elastyczne i trwałe

Urządzając pokój relaksu, zawsze wybieraj meble elastyczne, modułowe, a jednocześnie lekkie, dzięki czemu koledzy z łatwością przenoszą je z miejsca na miejsce. Nie zapomnij też o jego różnorodności. Im więcej dostępnych jest rodzajów miejsc siedzących, tym więcej osób może wybrać miejsce, które chce.

Wybierając materiały, wybieraj szczególnie trwałe materiały, takie jak drewno, laminat, plastik i ekoskóra, które nie tylko będą współgrać z wyposażeniem wnętrz, ale również będą dostosowane do ciągłej zmiany pracowników.

4. Wygodna sofa, fotel i stolik do odkładania kawy

W strefie relaksu nie powinno zabraknąć wygodnej sofy, która od razu doda przytulności całemu pomieszczeniu i pomieści jednocześnie kilka osób. Oprócz sofy, na której pracownicy mogą wylegiwać się i dyskutować z kilkoma kolegami, zalecamy umieszczenie w strefie relaksu oddzielnych krzeseł relaksacyjnych i obrotowych do rozmieszczenia kilku osób osobno.
























































Jeśli potrzebujesz tylko laptopa do pracy, możesz wygodnie zatopić się w myślach w fotelu. Możesz także użyć designerskich stołków.
















































































Aby odłożyć popołudniową kawę, przekąskę lub laptopa, zalecamy umieszczenie w strefie relaksu również kilku stołów konferencyjnych i być może nawet jednego dużego stołu, który można wykorzystać do pracy twórczej, jedzenia i organizowania nieformalnych spotkań. Możesz też postawić na stole kilka gier planszowych lub specjalistyczne czasopisma z terenu, które nie tylko będą zabawiać Twoich pracowników, ale także poszerzyć ich wiedzę zawodową.






























































Nasza wskazówka: Możesz również wykorzystać wspólną bibliotekę firmową do przechowywania specjalistycznych czasopism i ewentualnie książek, które możesz łatwo stworzyć za pomocą mniejszej półki lub szafki. Tutaj pracownicy mogą wymieniać się książkami i rejestrować wzajemne pożyczki, na przykład przy wspólnym stole.

5. Tablice, farby lub tablice ogłoszeń

Możesz wtedy efektywnie wykorzystać gołe ściany w pokoju, aby umieścić tablice ogłoszeń lub tablice, na których koledzy mogą pisać losowe wiadomości i wskazówki, lub możesz umieścić tutaj zdjęcia ze wspólnych wydarzeń i wyniki osiągnięte w grach.

Zalecamy malowanie ścian na kojące kolory, takie jak zielony, niebieski, pomarańczowy, różowy. Ale możesz też użyć farb do pisania, na których możesz bez problemu pisać, a następnie po prostu wymazać treść. Aby zapewnić akustykę i wyjątkowy design, na poszczególnych ścianach możesz również umieścić samoprzylepne panele akustyczne, które posłużą również jako praktyczne tablice informacyjne!










































































W przypadku nieformalnych spotkań warto również umieścić w pomieszczeniu mniejszy projektor danych, za pomocą którego można po prostu wyświetlić przygotowaną prezentację lub projekt, nad którym aktualnie pracujesz.

6. Aktywna część strefy i przestrzeń do wspólnych działań

Pracownikom wykonującym siedzący tryb pracy zalecamy utworzenie w sferze relaksu sekcji, która będzie służyła do rozciągania się i poruszania. W tej części można umieścić np. różnego rodzaju pomoce do masażu, piłki gimnastyczne, fotele balansowe oraz maty piankowe do ćwiczeń, co również zmniejszy wstrząsy i poziom hałasu.

Nasza wskazówka: W ramach wspólnych zajęć w pokoju relaksacyjnym można również umieścić piłkarzyki, rzutki, bilard, playstation lub stół do ping-ponga.

7. Izolacja akustyczna pokoju

Praktyczne panele i deski akustyczne, które z łatwością przykleisz na ścianach w ciągu kilku sekund, skutecznie posłużą Ci do wyciszenia całego pokoju relaksu od reszty biur. Jeśli nie masz wystarczająco dużo miejsca w biurze na stworzenie całego pokoju relaksu, możesz wykorzystać ekrany do stworzenia efektownego kącika relaksu w narożniku biura typu open space, oddzielonego ekranami akustycznymi i ściankami, które możesz uzupełnić praktycznym stół i wygodne krzesła.
































Ostatnia wskazówka: wykorzystaj również przestrzeń na zewnątrz

Czy masz dostępny firmowy taras lub dach? Użyj go, aby stworzyć wygodną część wypoczynkową na świeżym powietrzu. Na przykład wystarczy postawić tutaj praktyczny, wytrzymały stół ogrodowy i kilka krzeseł. W celu dopełnienia atmosfery w otoczeniu można również umieścić ozdobne kwiaty lub ogródek ziołowy, w którym pracownicy mogą uprawiać własne zioła.

Dzwoń za darmo
Pon-Pt, 7:00 - 17:00
logo

Wyposażymy Twoją firmę w 48h

B2B Partner sp. z o.o.
Królewska 65A/1
30-081 Kraków

© 2010 - 2024 B2B Partner - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Profesjonalny e-sklep skrojony na miaręshopsys