Jak wyposażasz swoje domowe biuro, aby dobrze w nim pracowało, czy czujesz się w nim skoncentrowany, a jednocześnie płyną w nim odpowiednie pozytywne energie? Pomocna może okazać się tradycyjna chińska sztuka Feng Shui. Jakie są jej zasady? Jak z nich korzystać przy wyposażaniu domowego biura?
Feng Shui to tradycyjna chińska sztuka, która pomaga znaleźć harmonię między twoją energią a energią płynącą z poszczególnych przedmiotów w pomieszczeniu. Sztukę Feng Shui można zatem określić również jako sztukę estetycznej aranżacji. Zajmuje się działaniem i rozmieszczeniem poszczególnych mebli, dodatków i pomieszczeń, w zależności nie tylko od 5 podstawowych elementów, ale także pod kątem poszczególnych stron świata.
Podstawową zasadą i budulcem nauczania Feng Shui w połączeniu z wnętrzem jest przede wszystkim stały systematyczny porządek i organizacja w pomieszczeniu. W administracji zorganizowanego biura domowego po prostu zwiększa się efektywność naszej pracy, a dzięki temu, że wszystko ma swoje określone miejsce i przeznaczenie, nic nas nie rozprasza w pracy. Dlatego przed zakupem nowych mebli warto skupić się na posortowaniu i uporządkowaniu wszystkich istniejących dokumentów i zbędnych przedmiotów. Zwróć jednak uwagę na ich ważność i terminy archiwizacji.
Nasza wskazówka:Dla lepszej organizacji możesz umieścić dokumenty na przykład w segregatorach lub teczkach papierowych. Ukryj rzeczy, o których wiesz, że nie używasz tak często i niepotrzebnie zabieraj miejsce w swojej przestrzeni, przechowuj je w szafkach biurowych lub po prostu usuń je z pokoju.
Kolejnym ważnym elementem domowego biura jest stabilne biurko. Powinno nie tylko wyrażać Twój styl życia i gust, ale także pasować do ogólnego wnętrza pomieszczenia i być przede wszystkim bardzo wytrzymałe. Jeśli chodzi o materiał stołu, zgodnie z naukami Feng Shui, najlepszym wyborem jest szczególnie wysokiej jakości naturalne drewno.
Stół powinien być również idealnie kwadratowy, ale nie popełnisz błędu kupując stolik owalny, chociaż raczej polecamy go w salach konferencyjnych dla większej liczby osób. Z drugiej strony stoły w kształcie litery L lub stoły szklane są szczególnie nieodpowiednie, ponieważ może się wydawać, że nasze pomysły i projekty giną pod przezroczystą powierzchnią blatu.
Jeśli już wybrałeś swój idealny stół, czas skupić się na jego umieszczeniu w przestrzeni, ponieważ to, na co patrzymy, odgrywa naprawdę ważną rolę w osiąganiu lepszych wyników.
Według Feng Shui stół powinien być ustawiony w tak zwanej pozycji dowodzenia (lub „command position“) co oznacza, że zawsze siedzimy idealnie w kierunku drzwi i mamy wgląd w to, co dzieje się w pomieszczeniu przez cały dzień. Tylko wtedy możemy pracować z czystą głową.
Siedzenie naprzeciwko ściany jest nieprzyjemną opcją, podobnie jak siedzenie tyłem do drzwi, jest siedzenie pod ścianą. Jeśli tak się już stanie, a Twoja przestrzeń nie daje Ci więcej możliwości, na przykład postaw lustro przy stole, dzięki czemu zobaczysz, co się za Tobą dzieje. Mając stolik pod ścianą, nigdy nie zostawiaj ściany nagiej, prostej i monotonnej. Udekoruj ją np. cytatami motywacyjnymi, tablicą ogłoszeń lub tapetą z popularnym wzorem, która nie będzie Ci przeszkadzać, ale jednocześnie stworzy przyjemny i produktywny nastrój.
Biurko jest bramą do realizacji wszystkich twoich wizji i planów. Powinieneś zachować je przez cały czas czyste, zawierający tylko rzeczy, których używasz każdego dnia na przykład: takie jak papeteria, kalendarz, monitor lub notatki, a także szklankę wody. Umieść wszystko wygodnie w szufladzie biurka lub kontenerze biurowym. Ponadto czysty i schludny stół również symbolizuje nowy początek i otwiera drzwi do nowej inspiracji. Możesz również spróbować biurka Leffinqwell-Bronštejna.
Nasza wskazówka:Dla nieestetycznych kabli wystających z blatu stołu są idealnym rozwiązaniem są eleganckie uchwyty do przechowywania, z którymi można łatwo przejść kablem przez blat do gniazdka.
Według Feng Shui, pracując za komputerem, nie powinniśmy zaniedbywać silnego tła dla prawidłowego przepływu energii.
Najbardziej idealnym wyborem jest zatem wygodne krzesło z wysokim oparciem, które stworzy nie tylko oparcie, ale także poczucie ochrony. Najlepiej mieć za plecami ścianę lub inną barierę, taką jak kwiatek lub komoda biurowa.
Kolejnym aspektem jest wystarczająca podaż naturalnego światła. Światło dzienne pozytywnie wpływa na nasz wzrok, nastrój i koncentrację. Jeśli korzystamy również ze sztucznego światła, zwróćmy szczególną uwagę na jego różnorodność. Łącznie z lampą sufitową, możesz również użyć lamp na oknie, na stole lub lamp podłogowych w rogu pokoju.
Do pracy w sztucznym świetle zalecamy również unikanie przyćmionych i kolorowych odcieni światła, które zachęcają do wyciszenia i relaksu. Dlatego raczej jasne, białe światło jest bardziej odpowiednie do pracy, co z kolei zachęca nasz mózg do kreatywności.
Jak wspomniano wcześniej, w pravowni ważne jest to, na co w tej chwili patrzymy. Wybierając dodatki wybieramy zatem subtelne inspirujące obrazy, przedmioty, które nas motywują i są zgodne z naszą wizją i celem. Z drugiej strony nieodpowiednie są przedmioty o ostrych krawędziach, które powinniśmy trzymać jak najdalej od naszego punktu widzenia. W pracowni nie zaleca się umieszczania świec. Wywołują chaos, spalają energię i zachęcają do presji.
Według feng shui kolorowe obrazy, fotografie, a nawet kolekcja drobnych przedmiotów i postaci, które mogłyby nas rozpraszać, również nie są polecane w domowym biurze. Zwróć także uwagę na umiejscowienie mebli metalowych, które symbolizują podstawowy element, czyli wodę. Meble metalowe zawsze powinny znajdować się w północnej części gabinetu. Energie nie są tu przeładowane, ale uzupełniają i wspólnie rozpoczynają ścieżkę kariery. Zaleca się umieszczanie w gabinecie przedmiotów, które nie zaburzają naszej energii i wywołują spokój. Może to być na przykład akwarium lub kolorowy obraz w jasnych odcieniach, a nawet rzeczy wykonane z naturalnych materiałów, takie jak fontanna.
Żywe rośliny wnoszą do przestrzeni niezbędną pozytywną energię, a także pełnią funkcję estetycznego dodatku i oczyszczacza powietrza. Ale czy wiesz dokładnie, gdzie je umieścić, aby utrzymać chi w przestrzeni? Zgodnie ze sztuką Feng Shui najlepiej umieścić je na parapecie lub na podłodze, gdzie maksymalnie wspierają naszą koncentrację i kreatywność. Co zaskakujące, ich umieszczenie na stole roboczym jest nieodpowiednie, gdzie, przeciwnie, rośliny powodowałyby niepokój.
Wyposażymy Twoją firmę w 48h
B2B Partner sp. z o.o.
Królewska 65A/1
30-081 Kraków