/Nowości i inspiracje/Pomocne wskazówki/7 wskazówek: Jak ekologicznie i tanio pakować przesyłki?

7 wskazówek: Jak ekologicznie i tanio pakować przesyłki?

12.10.2023

Obecnie coraz więcej osób koncentruje się na ochronie środowiska i zrównoważonym rozwoju. Ekologiczne pakowanie produktów to świetna okazja, aby nie tylko zapewnić klienta, że ​​dbasz o środowisko, ale także zmniejszyć ilość odpadów, a ponadto zwiększyć efektywność i opłacalność pakowania swoich produktów. W artykule przedstawiamy 7 wskazówek jak zapakować przesyłki ekologicznie i tanio.

1. Zoptymalizuj rozmiar opakowania

Kluczem do ekologicznych i jednocześnie niedrogich opakowań jest przede wszystkim minimalizacja użytych materiałów. Dlatego pakując swoje produkty unikaj zbyt dużych opakowań, które nie tylko zwiększą objętość przesyłki, ale także podniosą koszt transportu.
Wybierając opakowanie zawsze bierz pod uwagę wielkość towaru i opakowanie odpowiadające tym wymiarom. Wybierz pudełka kartonowe dopasowane do pakowanego towaru. Pudełko o odpowiednich rozmiarach i możliwie najmniejszej ilości wolnego miejsca nie tylko sprawi, że Twoja paczka będzie ważyła mniej, ale także pozwoli zaoszczędzić na kosztach wysyłki.

2. Do pakowania używaj materiałów nadających się do recyklingu

Zrównoważone opakowania powinny nadawać się do recyklingu lub być wykonane z materiałów biodegradowalnych i pozostawiać minimalny ślad węglowy. Materiał mocujący, wypełniający i taśma klejąca również powinny w równym stopniu nadawać się do recyklingu. Dlatego jeśli to możliwe, unikaj używania plastiku.

Jeśli chodzi o zrównoważone opakowania, pudełka papierowe są właściwym wyborem. I to nie tylko ze względu na ich dostępność, uniwersalność i cenę, ale przede wszystkim ze względu na minimalny wpływ na środowisko.
Pudła kartonowe wykonane z tektury falistej ulegają całkowitej biodegradacji bez negatywnego wpływu na środowisko. Tektura falista jest elastyczna, lekka i jednocześnie solidna. Ponadto można ją poddać recyklingowi aż dziewięć razy!






















































































3. Ekologiczne wypełnienia - papier kraft i stare gazety!

Do wypełniania paczek można użyć np. papieru kraft, kartonu, papierów szczupłych, a do pakowania mniej delikatnych towarów - ulotek promocyjnych i starych gazet.

Do owijania delikatnych przedmiotów, takich jak ceramika, przedmioty szklane i ramy lub do wypełnienia przestrzeni z z dobrym działaniem tłumiącym zaleca się stosowanie oszczędnego materiału wypełniającego z papieru kraft.












































Nasza wskazówka: Maszyny do produkcji ekologicznego wypełnienia opakowań
Dzięki przenośnym maszynom do produkcji papieru bąbelkowego i maszynom do pakowania przyjaznego dla środowiska materiału wypełniającego, tworząc wysokiej jakości alternatywę dla folii bąbelkowej, wytwarza się tylko tyle materiału, ile potrzeba do pakowania konkretnego, delikatnego towaru. Następnie wystarczy wyciąć wypełnienie na wymaganą długość, aby oszczędzać materiał.
Papier Kraft produkowany jest z długich włókien drzew iglastych, które charakteryzują się dużą elastycznością i mogą być poddawane recyklingowi, ulegają biodegradacji i chronią środowisko.














4. Poddaj recyklingowi to, co zostało
Zwiększone wykorzystanie materiałów opakowaniowych oznacza także zwiększoną ilość odpadów. Dlatego poddawaj recyklingowi to, co pozostało w opakowaniach. Nie wyrzucaj opakowań, zmniejsz swoje wydatki i wykorzystaj te materiały opakowaniowe ponownie. Można ponownie wykorzystać np. polietylen, wypełnienie papieru, folie bąbelkowe.

Na przykład, nawet z wyciętych pudeł od producentów, można użyć dokładnie tyle materiału, ile potrzeba. Dzięki nowoczesnym maszynom do pakowania i wypełniania, łatwo można wypełnić stare pudełka. W tym celu świetnie sprawdza się np. nacinarka do kartonów lub niszczarka.














5. Edukacja pracowników i klientów
Edukacja pracowników i klientów na temat ekologicznego podejścia Twojej firmy do opakowań jest integralną częścią tego procesu. Dlatego należy zapewnić regularne szkolenia pracowników w zakresie właściwych procedur pakowania przesyłek i znaczenia zrównoważonego rozwoju. Podejmuj także kroki edukacyjne w stosunku do klientów. W ramach tego możesz na przykład umieścić w opakowaniach zestaw wskazówek, w jaki sposób Twoi klienci mogą ponownie wykorzystać opakowanie lub jak prawidłowo je poddać recyklingowi.

6. Dokumentacja cyfrowa
Przejście na dokumentację cyfrową i faktury elektroniczne to nie tylko krok ekologiczny, ale pozwala także znacząco zaoszczędzić na kosztach związanych z drukiem i przesyłką pocztową. Faktury elektroniczne można łatwo przesyłać pocztą elektroniczną lub udostępnić online, co zwiększa efektywność procesów i ułatwia prowadzenie księgowości.

7. Uproszczony proces zwrotu towaru
W przypadku, gdy klient zdecyduje się na zwrot towaru, należy zapewnić uproszczony proces zwrotu towaru. To nie tylko zmniejsza trudności logistyczne, ale także minimalizuje nadmiar opakowań. Coraz więcej firm dołącza do przesyłki paczkę do zwrotu, etykietę pocztową zwrotną, która ułatwia obsługę ewentualnego zwrotu.

Dzwoń za darmo
Pon-Pt, 7:00 - 16:00
logo

Wyposażymy Twoją firmę w 48h

B2B Partner sp. z o.o.
Królewska 65A/1
30-081 Kraków

© 2010 - 2025 B2B Partner - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Profesjonalny e-sklep skrojony na miaręshopsys