Szanowni Klienci, pragniemy poinformować Państwa o działalności sklepu internetowego w okresie świąteczno-noworocznym. Więcej informacji znajdziesz TUTAJ >>>

/Nowości i inspiracje/Inspiracje/7 wskazówek: Jak urządzić przestrzeń zewnętrzną [łatwo i mądrze]

7 wskazówek: Jak urządzić przestrzeń zewnętrzną [łatwo i mądrze]

8.04.2024

Masz większy ogród na terenie swojej firmy? A może zdecydowałeś się upiększyć mniejszy firmowy taras, który niestety przez długi czas był pomijany? Przedstawiamy 7 wskazówek, jak urządzić przestrzeń zewnętrzną (łatwo i mądrze).

1. Analiza przestrzeni zewnętrznej

Niezależnie od tego, czy dysponujesz dużym ogrodem w swojej firmie, czy tylko niewielkim tarasem, w obu przypadkach ważne jest, aby cały proces dokładnie zaplanować z wyprzedzeniem i zdecydować, co będzie trzeba umieścić w przestrzeni zewnętrznej.

Zacznij od stworzenia planu działania dotyczącego obecnego stanu

Droga do wyposażenia przestrzeni zewnętrznej zaczyna się od jej oceny. W pierwszym kroku zalecamy nie tylko wziąć pod uwagę:

  • wielkość przestrzeni zewnętrznej,
  • jego orientacja geograficzna,
  • ale także istniejący teren i podłogi

Dla lepszej wizualizacji zalecamy narysowanie całej przestrzeni zewnętrznej na uproszczonym planie i zmierzenie części przestrzeni przeznaczonej do spędzania czasu na zewnątrz.

Analiza przestrzeni zewnętrznej nie tylko pomoże Ci dowiedzieć się, jak zagospodarować dużą przestrzeń, ale także pomoże Ci w łatwym i efektywnym rozplanowaniu, wyborze mebli ogrodowych i odpowiednich roślin.

2. Przeznaczenie i wygląd przestrzeni zewnętrznej

Kształt przestrzeni zewnętrznej powinien być zawsze dostosowany nie tylko do specyfiki firmy, typu architektonicznego budynku, ale przede wszystkim do cech osobowości Twoich pracowników.
Warto zatem zastanowić się także nad tym, jak Twoi pracownicy będą najczęściej spędzać wolny czas w tych przestrzeniach i do czego przede wszystkim będzie służył ogród.

Pamiętaj, że każdy pracownik ceni sobie inną formę relaksu niż intensywna, ciągła praca w czasie lunchu lub przerwy.

3. Tworzenie odrębnych stref

Zalecamy podzielenie przestrzeni zewnętrznej na osobne strefy.
Dzięki wydzielonym strefom, które będą spełniać wybrany cel, w Twojej przestrzeni na świeżym powietrzu swoje miejsce odnajdą nie tylko bawiące się grupy współpracowników, ale także np. kolega, który woli odpocząć w przerwie czy osoba kreatywna, która dla odrobiny inspiracji będzie szukać spokoju i świeżego powietrza w cichej części waszej zewnętrznej przestrzeni.

Poszczególne części można podzielić np. na:

  • oaza spokoju, w której Twoi pracownicy mogą odpocząć, napić się i zrelaksować
  • przestrzeń do spotkań ze współpracownikami i organizowania spotkań
  • przestrzeń na catering i poczęstunek
  • sport – strefa relaksu
  • wyciszoną strefę do zapoznania się z materiałami zawodowymi, edukacyjnymi lub do samodzielnej pracy

Odpowiednio urządzona i wydzielona przestrzeń zewnętrzna może nie tylko naładować akumulatory wszystkich pracowników, ale także pozytywnie wpłynie na kulturę firmy.

4. Meble ogrodowe – postaw na wygodę i trwałość

Wybierając meble ogrodowe, zalecamy wybierać meble ogrodowe i sprzęt ogrodowy wykonane z trwałego i wysokiej jakości materiału, ponieważ będą one narażone nie tylko na działanie wiatru i deszczu, ale także na zwykłe promieniowanie UV. Powinien także wytrzymywać większe obciążenia. Nigdy nie umieszczaj mebli wewnętrznych na zewnątrz.
Do trwałych materiałów mebli ogrodowych zaliczają się np. stopy metali (zwłaszcza aluminium), sztuczny rattan, tworzywa sztuczne czy drewno tropikalne (teak i eukaliptus).
Dlatego wybierając materiał mebli ogrodowych pomyśl o ich łatwym i częstym przenoszeniu z miejsca na miejsce. Meble ogrodowe powinny być również lekkie.

5. Jakie meble ogrodowe ustawić w przestrzeni zewnętrznej?

Wyposaż przestrzenie zewnętrzne w meble ogrodowe zgodnie ze swoimi możliwościami i liczbą pracowników. Podstawą są wygodne siedzenia. W przypadku miejsc do siedzenia na zewnątrz zaoferuj gościom i pracownikom różne alternatywy i rodzaje miejsc do siedzenia.

Aranżując meble ogrodowe w przestrzeni zewnętrznej, najpierw zastanów się, gdzie umieścisz najszerszy i największy mebel. Będziesz mieć pewność, że w tej przestrzeni zmieści się także większa część wypoczynkowa. Następnie możesz ustawić wokół niego osobne krzesła i stoły ogrodowe.

Zestawy ogrodowo-piknikowe na przerwy obiadowe

W jadalnej przestrzeni zewnętrznej można szczególnie zastosować praktyczne i łatwe do mycia zestawy piknikowe lub gotowe zestawy ogrodowe. Większe grupy pracowników mogą tu w spokoju zjeść lunch, porozmawiać ze sobą lub omówić sprawy służbowe. Można je również wykorzystać w ramach zajęć integracyjnych prowadzonych na świeżym powietrzu:


















































Oddzielne krzesła i stoły zewnętrzne

Aby wygodnie posiedzieć przy popołudniowej kawie, w przestrzeni zewnętrznej można w różny sposób ustawić osobne krzesła i fotele ogrodowe, które pracownicy będą mogli z łatwością przenieść w miejsce, w którym będą czuli się najbardziej komfortowo podczas przerwy:


















































Aby odłożyć kawę, przekąskę, czasopismo lub laptopa, polecamy uzupełnienie krzeseł ogrodowych o stoły ogrodowe i mniejsze stoliki:














Na chwile relaksu w strefie relaksu idealnie wpasują się np. leżaki ogrodowe:














Jeśli dysponujesz większą przestrzenią zewnętrzną, możesz w ramach różnorodności mebli ogrodowych ustawić także ławki ogrodowe przy wejściu do budynku:




















































































































NASZA WSKAZÓWKA: Wybierając meble ogrodowe, pomyśl nie tylko o wystarczającej liczbie miejsc do siedzenia, ale także o odpowiednio dużych przejściach i odstępach pomiędzy strefami. Przyjętą zasadą jest, że meble ogrodowe nie powinny przekraczać więcej niż dwóch trzecich całkowitej powierzchni zewnętrznej. W przeciwnym razie wyglądałoby na zatłoczone. 

6. Sprzęt plenerowy

Markizy i parasole

Słońce często natychmiast poprawia nastrój, jednak dla większego komfortu dobrze jest, jeśli przestrzeń zewnętrzna w niektórych obszarach zostanie dodatkowo zabezpieczona dachem, roletą, płachtą lub markizą. Tutaj pracownicy będą mogli łatwo ukryć się przed promieniami i deszczem.
Markizy boczne rozsuwane są wówczas skutecznym rozwiązaniem do ochrony przed wiatrem, kurzem lub w ramach odrębnych spotkań poszczególnych działów:




















Zewnętrzne kosze na śmieci i popielniczki

Jeśli w Twojej firmie są palacze, warto pomyśleć także o nich. Stwórz w pobliżu budynku miejsce, które będzie wyposażone w zewnętrzny kosz na śmieci z popielniczką, ławkę lub wiatę. Przestrzeń powinna być odpowiednio oddzielona od innych części, aby dym nie zakłócał wolnych chwil innym współpracownikom.




























































































Stojaki rowerowe

Czy Twoi pracownicy lubią jeździć do pracy rowerem? A może przychodzący klienci gromadzą się przed Twoim sklepem? Nic tak szybko nie zepsuje pierwszego wrażenia, jak zaparkowane rowery i przechowalnia przy głównym wejściu do Twojego budynku. Możesz wybrać stojak rowerowy do ściany lub betonu. Umieść go w dobrze wybranym miejscu i wskaż rowerzystom, gdzie mają zaparkować rowery.
























































Kamery ochrony

Aby zwiększyć bezpieczeństwo, zalecamy również umieszczenie na terenie firmy zewnętrznych kamer bezpieczeństwa z detekcją ruchu, noktowizorem i zdalnym monitoringiem. Posłuży nie tylko do ochrony Twojego mienia i ludzi, ale także do monitorowania aktywności w określonych obszarach.








Praktyczne łapacze owadów mogą być również odpowiednim rozwiązaniem w letnie dni:


























7. Rośliny i oświetlenie poprawiające atmosferę

Aby uczynić lokal swojej firmy przytulnym lub upiększyć mniejszy taras, możesz uzupełnić przestrzeń zewnętrzną kwietnikami, doniczkami, posągami lub małymi lampkami. Różnokolorowe dekoracje pięknie odświeżają przestrzenie zewnętrzne.




























































































Odpowiednie oświetlenie nie tylko podtrzyma atmosferę przestrzeni zewnętrznej, ale także zapewni bezpieczeństwo po zmroku. Rozważ także zainstalowanie w okolicy wysokiej jakości oświetlenia zewnętrznego lub lamp solarnych. Lampy solarne można ładować bez obaw w słoneczne dni. Wytrzyma całą noc bez konieczności korzystania z prądu.

NASZA WSKAZÓWKA: Zalecamy wybór kilku rodzajów opraw oświetleniowych w okolicy. Mniejsze lampy warto umieścić w pobliżu podjazdu, gdzie spełnią swoje zadanie, a jednocześnie będą dyskretnie wyglądać. Z drugiej strony, przy drzwiach wejściowych możesz umieścić lampy o oryginalnym designie i wykonaniu.

WSKAZÓWKA KOŃCOWA: Łatwa konserwacja i regularna pielęgnacja

Wybierając meble ogrodowe i sprzęt ogrodowy, kieruj się łatwością konserwacji, która zajmuje minimum czasu. Wybierz materiały, które można przecierać wyłącznie wilgotną szmatką. Na przykład meble ogrodowe wykonane z tworzywa sztucznego lub metalu są łatwe w utrzymaniu. Konserwacja mebli drewnianych zajmuje najwięcej czasu, dlatego przed i po sezonie najlepiej je pokryć olejem tekowym.

Dzwoń za darmo
Pon-Pt, 7:00 - 17:00
logo

Wyposażymy Twoją firmę w 48h

B2B Partner sp. z o.o.
Królewska 65A/1
30-081 Kraków

© 2010 - 2024 B2B Partner - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Profesjonalny e-sklep skrojony na miaręshopsys