Szanowni Klienci, pragniemy poinformować Państwa o działalności sklepu internetowego w okresie świąteczno-noworocznym. Więcej informacji znajdziesz TUTAJ >>>

/Nowości i inspiracje/Inspiracje/7 wskazówek: Jak wybrać odpowiedni osuszacz?

7 wskazówek: Jak wybrać odpowiedni osuszacz?

13.12.2023

W dłuższej perspektywie wysoka wilgotność w pomieszczeniu ma negatywny wpływ nie tylko na nasze zdrowie, ale również na jakość naszego życia. Wilgotne przestrzenie są również idealnym środowiskiem do rozwoju pleśni i pasożytów. Osuszacze powietrza nie tylko skutecznie obniżają wilgotność jednorazowo, np. przypadku powodzi, lub podczas malowania pomieszczenia, ale także pomagają na dłuższy czas, np. przy astmie.

Ale jak wybrać odpowiedni osuszacz do swojego pomieszczenia? Przygotowaliśmy dla Ciebie 7 wskazówek, które pomogą Ci go wybrać!

1. Rozmiar pokoju

W pierwszym kroku ważne jest, aby w szczególności zdecydować, jak duży obszar trzeba będzie usunąć z nadmiaru wilgoci i wybrać pomieszczenie, w którym będzie się znajdował osuszacz.

Każdy osuszacz powietrza wyposażony jest w wentylator, który zapewnia cyrkulację powietrza, a przy wybranej wielkości pomieszczenia odpowiedni osuszacz powinien przepompować całe powietrze w pomieszczeniu idealnie dwa razy na godzinę.

Nasza wskazówka:Jeśli będziesz używać osuszacza w kilku pokojach i często go przenosić, zalecamy przy pomiarze wielkości powierzchni wybrać największe pomieszczenie w domu lub przestrzeni handlowej.

2. Wydajność osuszania

Przy wyborze odpowiedniego osuszacza najważniejszym parametrem jest wydajność osuszania, która mówi nam, ile litrów wody osuszacz wchłonie (przefiltruje) w ciągu 24 godzin. Wymaganą wydajność osuszania można w przybliżeniu określić na podstawie wielkości pomieszczenia i aktualnej przybliżonej wilgotności w pomieszczeniu.

Zawsze lepiej jest wybrać wyższą pojemność osuszania niż aktualnie potrzebujemy. Ponadto osuszanie będzie nie tylko szybsze, ale i cichsze.

Większą wydajność ok. 5l/24h polecamy również wtedy, gdy nie mamy np. naturalnego lub sztucznego odprowadzania wilgoci (okno, okap) w łazience czy kuchni. Ogólnie rzecz biorąc, im wyższa wydajność osuszania, tym mocniejszy osuszacz.

Nasza wskazówka:Jeśli nie wiesz dokładnie, jaka jest aktualnie wilgotność powietrza w Twoim domu lub lokalu użytkowym, zalecamy wybór odpowiedniego osuszacza powietrza, którego wartość wilgotności wynosi około 80%. Idealna wilgotność w pomieszczeniu powinna wtedy wynosić około 45 - 60%.

3. Pojemność zbiornika (l)

Pojemność zbiornika to kolejny ważny parametr, szczególnie jeśli chodzi o ilość przerw podczas napełniania urządzenia. Większość osuszaczy automatycznie wyłącza się, gdy są pełne, a pojemnik należy opróżnić ręcznie. Średnia pojemność pojemnika na osuszacze wynosi zwykle od 2 do 7 litrów.

Obowiązuje to również tutaj, im większa pojemność zbiornika (l), tym mniej uwagi trzeba będzie poświęcić, a osuszacz będzie pracował dłużej bez przerwy.

4. Hałas

Decydując się na umieszczenie osuszacza w pomieszczeniu przeznaczonym do spania, szczególnie dobrze jest w tym przypadku wziąć pod uwagę również jego poziom hałasu. Średni poziom hałasu osuszaczy mieści się w przybliżeniu w przedziale 32-50 dB, co można porównać np. do szumu lodówki czy włączonego wentylatora (syczenie).

Oczywiście można też w dowolnym momencie przerwać osuszanie na noc lub przełączyć na cichszy tryb nocny dla wybranych absorberów, jeśli dany osuszacz taki posiada.

5. Zużycie energii elektrycznej (prąd)

Osuszacze należą generalnie do energochłonnych urządzeń elektrycznych, głównie z punktu widzenia ich dłuższej pracy, nawet wielogodzinnej bez przerwy. Dlatego jeśli pozostałe parametry nie różnią się znacząco dla Ciebie, być może to kryterium jest dla Ciebie decydujące.

Przy wyborze według zużycia energii elektrycznej zalecamy porównanie zużycia energii elektrycznej przez osuszacz i jego wydajności osuszania (l/24h).

6. Temperatura w pomieszczeniu i typ osuszacza

Temperatura w pomieszczeniu jest ważnym kryterium, zwłaszcza jeśli w pomieszczeniu występują wahania temperatury lub znacznie różni się ona od temperatury w pomieszczeniu. W zależności od temperatury panującej w pomieszczeniu, w którym chcemy osuszyć zawilgocone powietrze, dobieramy następnie rodzaj samego osuszacza.

W zależności od temperatury panującej w pomieszczeniu możemy kolejno wybierać między osuszaczami kondensacyjnymi, przeznaczonymi do pomieszczeń o temperaturze pokojowej około 20°C, lub osuszaczami adsorpcyjnymi, idealnymi do nieogrzewanych zimnych pomieszczeń, w których temperatura waha się od 1 do 15°C.

Nasza wskazówka:Zalecamy zwracanie uwagi na temperaturę w pomieszczeniu, zwłaszcza w przypadku osuszaczy kondensacyjnych, które w niskich temperaturach mogą zamarzać i zmniejszać ich funkcjonalność.

7. Waga

Jeśli zamierzasz używać osuszaczy w kilku pomieszczeniach w domu, przy wyborze odpowiedniego osuszacza warto wziąć pod uwagę ich wagę i gabaryty. Zwłaszcza z powodu ich przeniesienia.

Dodatkowe funkcje i cechy

Czy potrzebujesz dodatkowych funkcji dla swojego osuszacza? Wiele osuszaczy dostępnych obecnie na rynku oferuje m.in. pochłanianie wilgoci, oczyszczanie powietrza poprzez filtr HEPA, jonizator emitujący do powietrza jony ujemne i tworzące powietrze podobne do morskiego czy filtr węglowy usuwający nieprzyjemne zapachy i gazy z pokoju.

Korzystne jest również to, że osuszacz ma na przykład inteligentne funkcje, takie jak:

  • sterowanie przez WIFI
  • wyświetlacz na osuszaczu
  • minutnik
  • ochronę przed zamarzaniem
  • automatyczne wyłączanie
  • alarm po napełnieniu pojemnika
  • automatyczne ponowne uruchomienie

Ostatnia wskazówka

Naturalne osuszacze powietrza, takie jak bluszcz pospolity, palmy bambusowe, tillandsia, paprocie czy storczyki, które nie tylko pochłaniają wilgoć, ale jednocześnie schładzają dom, pomogą również w mniejszym stopniu zredukować wilgotność w pomieszczeniu .

Dzwoń za darmo
Pon-Pt, 7:00 - 17:00
logo

Wyposażymy Twoją firmę w 48h

B2B Partner sp. z o.o.
Królewska 65A/1
30-081 Kraków

© 2010 - 2024 B2B Partner - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Profesjonalny e-sklep skrojony na miaręshopsys