Czy czasami gubisz się we własnym magazynie? W dzisiejszym artykule przedstawiamy 9 wskazówek, jak wyposażyć swój magazyn w taki sposób, aby zapewnić nie tylko płynny przepływ towarów od załadunku do rozładunku, ale także bezpieczeństwo Twoich pracowników i ich maksymalny komfort przy jak najmniejszym wysiłku fizycznym jak to tylko możliwe.
Wszystkie magazyny w małych i dużych firmach to często skomplikowana struktura techniczna przeznaczona nie tylko do przechowywania materiałów, towarów i innego sprzętu, ale także do przyjmowania, umieszczania, przygotowania do użycia i późniejszej dostawy do konsumentów.
Sprawność i właściwa organizacja magazynu ma zatem kluczowe znaczenie dla wielu firm. Efektywny i dobrze zorganizowany magazyn nie tylko umożliwia jak największą regulację różnic pomiędzy ruchem towarów przyjmowanych a ruchem towarów wydawanych, ale odpowiednia optymalizacja magazynu prowadzi również do zwiększenia przepływu towarów przez magazyn, do maksymalnego wykorzystania pojemności i produktywności magazynu, a także do eliminacji krzyżujących się tras przeładunkowych i redukcji kosztów operacyjnych.
Zatem nie tylko właściwy dobór sprzętu i technologii odgrywa rolę w efektywnej organizacji magazynu, ale także jego niezawodność, maksymalny komfort, bezpieczeństwo i jak najmniejszy wysiłek fizyczny w magazynie.
Twoimi pierwszymi krokami w efektywnej organizacji magazynu powinna być ocena aktualnego układu w magazynie i późniejsze wstępne planowanie. W szczególności jego plan odgrywa tutaj fundamentalną rolę.
Dlatego weź plan swojego magazynu i indywidualnie oceń rozmieszczenie narzędzi, sprzętu, stołów i innego wyposażenia. Oceniając je, skup się nie tylko na tym, czy wszystko jest logicznie zlokalizowane, ale także na tym, czy towary lub materiały są dostępne dla samych pracowników.
Zanim zaczniesz reorganizować i wdrażać cokolwiek w magazynie, zalecamy wcześniejsze zaplanowanie całego procesu. W ten sposób eliminujesz ewentualne błędy i problemy, zanim się pojawią.
Plan wdrożenia powinien następnie tworzyć bezpieczny i płynny przepływ pracy, który nie będzie kolidował z codziennymi zadaniami. Planowana maksymalizacja powierzchni nie tylko stworzy idealną aranżację, ale także pozwoli na większą elastyczność magazynu i zminimalizuje obsługę towarów.
Nasza wskazówka: Postaraj się poświęcić chwilę wolnego dnia lub weekendu, udaj się do magazynu i narysuj projekt oraz stwórz plan usprawnienia procesów pracy w określonych odrębnych obszarach, takich jak odbiór, biuro, magazynowanie, pakowanie i wysyłka. Możesz do tego wykorzystać również mapę procesów, która następnie zapewni przegląd wszystkich procesów zachodzących w magazynie.
Jeśli już oceniłeś układ magazynu i stworzyłeś mapę procesu. Szczególnie ważna jest przestrzeń do przechowywania. Żaden magazyn nie może obejść się bez wysokiej jakości regałów i odpowiedniego systemu ich aranżacji. Zastosowane regały powinny nie tylko odpowiadać charakterowi przechowywanego materiału i towarów, ale także powinny być szczególnie wysokiej jakości, trwałe, mocne, praktyczne i, w razie potrzeby, również nadające się do złożenia.
W przypadku większości asortymentu zalecamy stosowanie klasycznych uniwersalnych regałów magazynowych, które zapewniają nie tylko solidną i stabilną konstrukcję, ale również modyfikację wysokości dla wybranych modeli. Dodatkowo ich montaż jest bardzo prosty i szybki.
Do przechowywania materiałów i towarów ładowanych na paletach wykorzystaj regały paletowe, których konstrukcję możesz w pełni dostosować do swoich potrzeb. Istnieje również możliwość zakupu akcesoriów w postaci belek, paneli oraz dodatkowych półek do regałów paletowych.
W przypadku towarów specjalnych o problematycznym kształcie można również zastosować regały wspornikowe lub regały na materiał profilowy, w których można umieścić np. pręty, rury, różne rolki, deski czy profile. Będą świetnym pomocnikiem zwłaszcza w halach przemysłowych i magazynach.
Tak jak istnieje zapotrzebowanie na różne opcje przestrzeni do przechowywania w domu, wskazane jest również umieszczenie w magazynie różnych rozwiązań dotyczących przestrzeni do przechowywania. Na przykład możesz umieścić w magazynie:
Zalecamy wybór wielkości, lokalizacji i rodzaju dodatkowej powierzchni magazynowej w zależności od charakteru Twojej działalności i obsługiwanych towarów. Tylko w ten sposób można zapewnić, że organizacja przestrzeni magazynowej pozostanie funkcjonalna i łatwa w obsłudze.
Są rzeczy, bez których bardzo trudno funkcjonować w magazynach. Jednym z nich jest specjalny sprzęt do transportu i przeładunku, który wspomoże nie tylko dużą szybkość załadunku i rozładunku, ale także ich pracochłonność podczas relokacji.
Jeśli posiadasz regały o wysokości od 4 do 11,5 metra, z pewnością docenisz wózek widłowy w magazynie, który pozwoli Ci wykorzystać całą przestrzeń aż do sufitu, czy nawet wysokiej jakości zgrzewarki, które szybko pomogą w naprawie usterka.
Na przykład podczas obsługi mniejszych ładunków będziesz mieć również narzędzia ręczne, wózki platformowe, wózki paletowe, a nawet skrzynie, które zawsze będziesz mieć pod ręką. Przy załadunku i rozładunku palet z regałów paletowych bardzo pomocne będą również praktyczne sztaplarki (lub wózki paletowe).
Na przykład praktyczne stoły podnośne, podnośniki hydrauliczne, dźwigi warsztatowe lub magnesy do podnoszenia i wciągniki ułatwią przenoszenie większych ładunków.
Nasza wskazówka: Możesz również ułatwić obsługę towarów, logicznie rozmieszczając same regały. Jeśli mają system, w którym każdy może się odnaleźć i wszystko jest jasne, manipulacja między nimi również będzie łatwiejsza.
Etykiety to świetny sposób na utrzymanie porządku w magazynie przez długi czas. Oznakowanie półek, towarów i materiałów to jeden z najskuteczniejszych pomysłów organizacyjnych w magazynie, dzięki któremu nie tylko utrzymasz stały porządek w magazynie, ale także ułatwisz przyjmowanie zapasów i ich wyszukiwanie podczas wysyłki lub podczas inwentaryzacji.
Nasza wskazówka: zalecamy umieszczanie kodów kreskowych na etykietach i oznaczeniach półek, co w połączeniu ze skanerami jeszcze bardziej zautomatyzuje cały proces obsługi. Wiemy, że etykietowanie i klejenie nie jest najszybsze, ale uwierz mi, w przyszłości znacznie ułatwi Ci to pracę.
Przy sprawnej organizacji magazynu weź pod uwagę również jego odpowiednie oświetlenie, dzięki czemu zaoszczędzisz wiele zmartwień o finanse na energię. Ponadto słabe oświetlenie może również skomplikować pracę Twoich pracowników.
W przypadku powierzchni magazynowych, które nie mają wystarczającego dopływu światła dziennego, zalecamy stosowanie szczególnie energooszczędnych żarówek LED, które w pełni zastąpią klasyczne świetlówki. W przypadku dużych powierzchni zalecamy stosowanie szczególnie dużych tub LED, które zapewnią Twojemu magazynowi wystarczające oświetlenie przy minimalnym zużyciu.
Uwzględnienie odpowiedniego oświetlenia, stworzenie odpowiedniego zaplecza dla pracowników jest również bardzo ważne dla właściwej organizacji. Nie bez powodu wiadomo, że zadowolony pracownik to zawsze lepiej wykonana praca.
Dlatego stwórz dla swoich pracowników takie środowisko, w którym będą czuli się dobrze i zrelaksowani, a także zapewnią im obowiązkowe udogodnienia, takie jak sanitariaty czy przebieralnie, a także różne możliwości wypoczynku i poczęstunku. W ramach wytchnienia możesz stworzyć np. mniejszą strefę relaksu połączoną z kuchnią w magazynie, gdzie Twoi pracownicy mogą odpocząć np. podczas przerwy na lunch czy popołudniowej kawy.
To może wydawać się oczywiste, ale utrzymanie wysokiej jakości i regularnego sprzątania i porządku może również znacznie przyczynić się do lepszej organizacji magazynu. W tym obszarze zalecamy jak najszerszą komunikację z pracownikami, którzy nie tylko będą utrzymywać regularne sprzątanie, ale także pozostawią wszystkie zapasy w porządku i na swoim miejscu.
Nasza wskazówka: Jednym z wielu sposobów na utrzymanie czystości i bezpieczeństwa zapasów magazynowych jest również prawidłowe składowanie zapakowanych pudeł na paletach, które można owinąć dla lepszej stabilności i bezpieczeństwa np. folią stretch lub folią termokurczliwą.
Z biegiem czasu i wraz ze zmianami w Twojej firmie i magazynie, ustanowiony system i jego organizacja będą oczywiście musiały zostać poddane przeglądowi i ponownej ocenie po pewnym czasie. Dzięki temu nie tylko utrzymasz produktywność w całej firmie, ale zawsze będziesz odpowiednio przygotowany do rozwoju swojej firmy, zamiast jedynie reagować na ten fakt w przyszłości.
Wyposażymy Twoją firmę w 48h
B2B Partner sp. z o.o.
Królewska 65A/1
30-081 Kraków