Wraz z nadejściem roku szkolnego przychodzą nie tylko obowiązki szkolne, ale także nowy tryb, zwłaszcza dla świeżo upieczonych uczniów. To najwyższy czas na dostosowanie pokoju dziecka do potrzeb nauki. Jak jednak wyposażyć pokój dziecka w wieku szkolnym i o czym dobrze jest nie zapomnieć podczas przemiany? Oto 9 wskazówek, dzięki którym pokój do nauki Twojego dziecka urządzisz w prosty i pomysłowy sposób.
Jeszcze przed przekształceniem pokoju i zakupem nowych mebli zalecamy przeprowadzenie odpowiedniej inwentaryzacji istniejących przedmiotów w pokoju. Skorzystaj z pomocy przyszłego ucznia i wspólnie posegregujcie niepotrzebne rzeczy i zabawki, którymi już się nie bawi. W ten sposób nie tylko odkryjesz wszelkie niedociągnięcia, które można natychmiast wyeliminować, ale być może pomyślisz także o innym rozplanowaniu przestrzeni lub projekcie kolorystycznym poszczególnych elementów mebli lub samego pomieszczenia.
Pokój Twojego dziecka w wieku szkolnym nadal powinien być przede wszystkim przytulny. Wraz z nadejściem obowiązków szkolnych trzeba jednak wprowadzić do pokoju trochę porządku i organizacji, aby dziecko w wieku szkolnym miało zawsze wszystko w zasięgu wzroku i pod ręką. Jeśli chodzi o kolory, to zdecydowanie zalecamy unikanie elementów w jaskrawych barwach, które nie tylko nie dają pola do popisu wyobraźni, ale mogą też niepotrzebnie odciągać dziecko od nauki.
Urządzając pokój ucznia, polecamy wybrać meble i inne elementy w neutralnych kolorach, które wywołują poczucie lekkości, mądrości, ułatwiają zmiany i symbolizują nowy początek. Są to na przykład:
Kolory te nie tylko pomagają dziecku w koncentracji, ale także tworzą przestrzeń dla inspiracji, podobnie jak puste płótno pomaga malarzowi w rysowaniu obrazu. Ale możesz również wybrać spośród wielu odcieni kolorów, takich jak zielony, różowy i niebieski, które przywołują spokój i tworzą poczucie dobrego samopoczucia, które Twoje dziecko doceni po dniu spędzonym w szkole.
Wiemy, że każdy dom i pokój dziecka jest charakterystyczny i oryginalny, a w jego urządzaniu rolę odgrywa wiele czynników. Jednak pokój dziecka do nauki powinien zawierać zasadniczo 3 części, którymi są:
Oczywiście każda z tych stref ma swoją specyfikę i bardzo ważne jest, aby w przyszłym pomieszczeniu były one od siebie widocznie oddzielone. Strefa zabawy, która do tej pory odgrywała znaczącą rolę, zostanie teraz zmniejszona i zastąpiona strefą nauki. Dziecko w strefie nauki powinno czuć się przede wszystkim bezpiecznie i powinno umieć się tam dobrze skoncentrować. Jednak zgodnie z ogólnymi zaleceniami, w strefie nauki powinno znaleźć się również miejsce na indywidualne potrzeby dziecka. Strefa snu powinna być zarezerwowana wyłącznie do odpoczynku i urządzona w kojących kolorach.
Podstawą strefy nauki powinno być zatem przede wszystkim dobrej jakości biurko z wystarczającą ilością miejsca do działania i przechowywania w postaci np. szuflad. Powinno być nie tylko wygodne do siedzenia przy nim, ale także zapewniać wystarczająco dużą przestrzeń do pisania, czytania czy rysowania. Standardowa szerokość czy głębokość stołu dla dzieci powinna wynosić około 75 cm. Przy biurku powinno być również wystarczająco dużo miejsca, aby pomieścić wszystkie potrzebne rzeczy, takie jak podręczne organizery na biurko czy pudełka na przybory do pisania. Pod biurkiem powinien znaleźć się również praktyczny kosz na śmieci.
Wskazówka: Każdy z uczniów potrzebuje własnej przestrzeni do nauki. W przypadku pokoju dziecięcego dla 2 dzieci w bloku można wybierać spośród stołów podwójnych lub po prostu połączyć dwa stoły razem.
Stolik dla dzieci i pasujące do niego krzesło idą w parze. Krzesło, które jest bezpośrednio dostosowane do potrzeb dziecka, nie tylko doskonale uzupełnia biurko, ale także stanowi zdrowe wsparcie dla przyszłego rozwoju fizycznego dziecka. Krzesło powinno mieć nie tylko regulowaną wysokość, aby w pełni dostosować się do wzrostu dziecka, ale także być ergonomiczne z takimi funkcjami jak regulowane nachylenie, podłokietniki czy oparcie.
Zalecamy wysokość krzesła ustawić tak, aby podczas siedzenia całe stopy dziecka sięgały podłogi, a ramiona w łokciach dziecka powinny być ustawione pod kątem prostym. Krzesło dla dziecka powinno mieć również kółka, dzięki którym dziecko będzie mogło samodzielnie przemieszczać się do biurka, a tym samym oswoić samodzielność podczas nauki.
W ramach rozbudowy przestrzeni do przechowywania można również dodać do biurka dziecka praktyczne półki, które doskonale uzupełnią przestrzeń nad biurkiem lub większe regały na książki i półki, które polecamy umieścić tak, aby dziecko zawsze miało wszystko w zasięgu wzroku i pod ręką. Dodatkowo, dzięki układaniu rzeczy na półkach, dziecko rozwija także w większym stopniu umiejętność sortowania materiałów edukacyjnych i organizowania nauki, co z pewnością wykorzysta w przyszłości.
Półki i regały zapewniają dodatkowe miejsce do przechowywania przyborów szkolnych. Rozwiązaniem dla mniejszych przestrzeni mogą być jednak także praktyczne mobilne kontenerki do biurka dla dzieci, które dzięki kółkom można łatwo przestawić dokładnie tam, gdzie są potrzebne.
Urządzając pokój dziecka do nauki, pamiętaj również o wystarczającej ilości światła naturalnego i sztucznego. Zaleca się umieszczenie biurka w pokoju dziecięcym nie tylko w pobliżu okna, ale na jego blacie powinna być także lampka, która zapewni wystarczającą ilość światła nawet w deszczowe dni. Umieszczając lampkę biurkową należy zwrócić szczególną uwagę, aby nie zacieniała dziecku światła podczas czytania lub pisania. W przypadku osób praworęcznych należy umieścić ją po lewej lub przedniej stronie i odwrotnie dla osób leworęcznych.
Przestrzeń nad biurkiem można wykorzystać na umieszczenie tablicy ogłoszeń lub do pisania, na której uczeń może umieścić nie tylko plan lekcji i tygodniowych zajęć, ważne daty czy przypomnienia, ale także ulubione zdjęcia lub plakaty, które zawsze będą w zasięgu wzroku.
Od początku dobrze jest myśleć ekonomicznie. Dzieci szybko dorastają, a wraz z nimi ich gusta. Urządzając pokój i wybierając meble postaw zatem na uniwersalność i wykorzystanie w przyszłości, nie tylko kolorów, ale i samego stołu czy krzesła.
Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoje dziecko będzie czuło się w pokoju komfortowo, włącz go w proces jego urządzania. To pobudzi nie tylko jego kreatywność, ale i pewność siebie.
Wyposażymy Twoją firmę w 48h
B2B Partner sp. z o.o.
Królewska 65A/1
30-081 Kraków