Szklarnia ogrodowa może być świetnym sposobem na uprawę własnych owoców i warzyw oraz znaczne przedłużenie sezonu wegetacyjnego. Szklarnia ogrodowa może być wykorzystywana od wiosny do jesieni jako wszechstronna przestrzeń, w której można łatwo uprawiać, ale i praktykować uprawę wstępną ulubionych roślin, owoców i warzyw. Ponadto w szklarni można łatwo stworzyć piękne środowisko do odpoczynku i relaksu.
Tak więc, jeśli właśnie myślisz o zakupie szklarni ogrodowej, mamy 9 wskazówek, jak ustawić szklarnię ogrodową, aby odpowiadała nie tylko Twoim potrzebom uprawowym, ale także potrzebom Twojego ogrodu.
Pierwszym krokiem w zakładaniu szklarni a tym samym w kierunku prywatnego raju uprawowego powinno być zdecydowanie określenie parametrów wyboru odpowiedniej szklarni.
Dlatego przy wyborze szklarni, która spełni nie tylko potrzeby wybranych roślin, ale i przestrzeni, szczególnie ważne są następujące kwestie:
Szklarnia ogrodowa potrzebuje odpowiedniego miejsca w ogrodzie, gdzie nie będzie stała w przejściu, będzie zapewnione nawadnianie i jak największy dostęp światła słonecznego. Przy wyborze lokalizacji zaleca się więc wybrać miejsce, w którym szklarnia będzie wystawiona na działanie promieni słonecznych przez jak największą część dnia, a jednocześnie wystarczająco chroniona przed porywistymi wiatrami. Idealnym rozwiązaniem jest więc ustawienie szklarni na przykład przy południowej ścianie domu. Bliskość domu docenisz również podczas otwierania lub zamykania okien szklarni.
Z umiejscowienie samej szklarni idzie w parze jej wielkość, która zależy nie tylko od przestrzeni ogrodu, ale także od potrzeb uprawowych wybranych przez nas roślin. Szklarnia zatem nie tylko powinna być wystarczająco duża, aby pomieścić wszystkie rośliny, zioła i regały, które planujesz w niej umieścić, ale także powinna być dostatecznie mała, aby zmieścić się w Twoim ogrodzie.
Minimalne wymiary szklarni powinny wynosić najlepiej około 2,5 x 2 metry. Idealnym rozwiązaniem do uprawy wystarczającej ilości warzyw i owoców dla np. czteroosobowej rodziny jest szklarnia o wymiarach 8 m² szerokości i około 2 metrów wysokości.
Nasza wskazówka: Jeśli zastanawiasz się nad mniejszą przestrzenią uprawną, w której mógłbyś umieścić kilka wybranych roślin ozdobnych, ziół, a może ulubionych warzyw o mniejszym rozmiarze i ilości, to idealnym rozwiązaniem dla Ciebie może być praktyczny inspekt ogrodowy.
Aby Twoja szklarnia lub inspekt ogrodowy służyły Ci jak najdłużej, powinieneś pomyśleć również o materiale konstrukcji i wypełnienia. Jeśli chodzi o materiał konstrukcyjny, można wybierać pomiędzy trwałymi profilami aluminiowymi, stalą ocynkowaną lub konstrukcją z tworzywa sztucznego, która jest mniej trwała i bardziej podatna na uszkodzenia atmosferyczne.
Jeśli chodzi o materiał wypełniający, można wybrać szkło lub poliwęglan komorowy. Szkło zawsze było jednym z najczęściej stosowanych materiałów w szklarniach. Ostatnio jednak poliwęglan zyskuje coraz większą popularność wśród ogrodników, ponieważ w porównaniu ze szkłem ma znacznie lepsze właściwości izolacyjne, jest lżejszy, nie pęka, a także jest mniej wymagający na wytrzymałość fundamentów.
Przy wyborze szklarni lub inspektu ogrodowego jest wiele aspektów, które należy wziąć pod uwagę przed zakupem, dlatego w tym artykule zebraliśmy wszystkie informacje i zalety każdego rodzaju szklarni: Jak łatwo wybrać szklarnię lub inspekt ogrodowy.
Po wybraniu odpowiedniej przestrzeni, wielkości i materiału na szklarnię, można śmiało rozpocząć przygotowanie wybranego miejsca do długoterminowego umieszczenia szklarni. W pierwszym kroku wybrane miejsce zalecamy dokładne wymierzyć, oznaczyć kołkami i obramować sznurkiem. Z każdej strony dla pewności zawsze możesz dodać około 8-10 centymetrów.
Następnie przygotuj tzw. twarde podłoże. Zbierz wierzchnią warstwę darni i usuń wszystkie duże korzenie, które mogą przeszkadzać w wyrównaniu powierzchni i utworzeniu ewentualnych grządek. Następnie należy dokładnie wypoziomować podstawę szklarni za pomocą poziomicy. Jeśli grunt jest przygotowany, szklarnię można ustawić na równym podłożu za pomocą pali kotwiących lub wykopać w każdym rogu otwór o głębokości ok. 40-50 cm, w który zabetonujesz stopę fundamentową. Następnie można zmontować szklarnię zgodnie z instrukcją producenta i po prostu umieścić ją na przygotowanych wcześniej palach lub podstawie.
Kiedy szklarnia jest już całkowicie zmontowana i stoi na swoim miejscu, nadszedł czas, aby przygotować się do właściwej uprawy i zdecydować, czy chcesz uprawiać zioła w doniczkach, czy raczej na grządkach.
W przypadku uprawy w doniczkach nie musisz martwić się o nic więcej i możesz śmiało uprawiać wszystkie wybrane przez siebie zioła i rośliny.
Ale jak założyć grządkę w szklarni? Z kolei w przypadku grządek należy je najpierw utworzyć, po lewej, prawej stronie szklarni lub w kształcie litery U, tak aby pomiędzy grządkami powstało praktyczne przejście. Typ U jest najbardziej popularny wśród ogrodników szklarniowych. Zaleca się stworzenie ścieżki w szklarni o szerokości co najmniej 50 cm. Do wzmocnienia ścieżki można wybrać np. cegły, które służą również do akumulacji ciepła w szklarni.
W przypadku grządek można również wybierać między podwyższonymi grządkami szklarniowymi a grządkami niskimi, które są ogólnie bardziej popularne wśród ogrodników, bardziej praktyczne i zapewniają większą wysokość do uprawy. Szerokość samych grządek powinna być idealnie taka, aby można było wygodnie sięgnąć do ich końca.
Ważne jest również, aby do uprawy roślin zapewnić dobrą wentylację szklarni. W prawidłowej szklarni nie powinno zabraknąć odpowiedniej ilości okien. Możesz wybrać ręczne lub automatyczne otwieranie okno. Automatyczne okno jest sterowane przez temperaturę zewnętrzną i dlatego jest szczególnie przydatne dla ogrodników, którzy nie mogą regularnie opiekować się swoją szklarnią.
Dla prawidłowego wzrostu roślin ważne jest również regularne monitorowanie aktualnej temperatury i wilgotności w szklarni, które dokładnie podpowiedzą nam, kiedy należy ją przewietrzyć. Ogólnie rzecz biorąc, idealnie jest wietrzyć szklarnię zawsze zwłaszcza rano, w ciągu dnia i wieczorem.
Regularna wentylacja nie tylko zapobiega przegrzewaniu się szklarni w miesiącach letnich, gromadzeniu się gorącego powietrza i późniejszym uszkodzeniom roślin, ale także powstawaniu chorób grzybowych wśród roślin i pleśni w chłodniejszych miesiącach.
Regularne nawadnianie, w tym częste wietrzenie, jest ważne dla prawidłowego wzrostu roślin w każdej szklarni. Do podlewania można wybrać systemy automatyczne, które wymagają prądu i wody, lub jeśli jesteśmy zwolennikami klasycznego podlewania i lubimy zrobić sobie przerwę od podlewania, możemy wykorzystać np. ogrodowe węże ciśnieniowe i beczkę na deszczówkę.
Zalecamy wtedy umieszczenie beczki na wodę deszczową bezpośrednio przed szklarnią, aby źródło wody było w pobliżu.
Nasza wskazówka: Woda deszczowa do podlewania szklarni powinna być nie tylko miękka, ale i odpowiednio ciepła. W beczce na deszczówkę powinna znaleźć się również praktyczna pompa głębinowa, która może pompować wodę z większych głębokości.
Rośliny i zioła w ogrodzie potrzebują odpowiedniej ilości światła, a także dostatek wody i powietrza. Dlatego dopilnuj, aby szklarnia została umieszczona w słonecznym miejscu. Jeśli wybrana przez Ciebie lokalizacja nie ma wystarczającej ilości naturalnego światła słonecznego, rozważ zainstalowanie sztucznego oświetlenia w postaci lamp LED a nawet lamp wyładowczych.
Aby uprawa w szklarni zakończyła się sukcesem, ważne jest również, aby mieć pod ręką wszystkie właściwe narzędzia. Dlatego polecamy zakup praktycznych narzędzi do szklarni, takich jak kultywator, motyka, łopata, nożyce do roślin, ale także np. wspomniany wcześniej wąż nawadniający, zraszacze, metalowe tyczki do podtrzymywania wyższych roślin i inne narzędzia do pielęgnacji szklarni.
W zapewnieniu odpowiednich warunków w szklarni pomoże Ci na przykład termometr, higrometr i ochrona przed szkodnikami.
Szklarnię można również wyposażyć w praktyczny system regałów, stolików lub zasłon do odkładania nieużywanych doniczek, mieszanek ogrodowych lub preparatów i systemu zacieniania. Ich prawidłowe rozmieszczenie pozwoli nie tylko jak najlepiej wykorzystać przestrzeń szklarni, ale także zapewni roślinom optymalne warunki wzrostu.
Regały półkowe są na przykład świetnym rozwiązaniem w przypadku małej szklarni lub ograniczonej przestrzeni. Można w nich przechowywać nie tylko mniejsze rośliny i zioła, ale także np. wszystkie narzędzia i przyrządy.
Do przesadzania lub pracy z roślinami i zebranymi plonami w szklarni docenisz również prosty stół roboczy. Przestrzeń pod nim ponadto możesz wykorzystać do uprawy np. pieczarek i innych grzybów. W przypadku mniejszej przestrzeni możesz też wybrać np. praktyczne stoły rozkładane.
Ostatnim aspektem, który jest niezbędny w szklarni dla zdrowego wzrostu Twoich roślin jest również jej regularna konserwacja, która obejmuje nie tylko usuwanie opadłych liści i innego materiału organicznego, który mógłby służyć jako pożywka dla szkodników, ale także czyszczenie okien, podłogi. Ważne jest również regularne sprawdzanie stanu konstrukcji i systemu nawadniania.
Wyposażymy Twoją firmę w 48h
B2B Partner sp. z o.o.
Królewska 65A/1
30-081 Kraków