/Nowości i inspiracje/Produkty/Jak wybierać drabinę?

Jak wybierać drabinę?

14.03.2023

Hobbystyczną czy profesjonalną?
Jeżeli potrzebujesz drabiny do wielostronnego zastosowania, to polecamy zakup drabiny 3-elementowej, która posiada najwięcej funkcji i jest jednocześnie jedną z najpopularniejszych w naszym asortymencie. Drabiny z tej kategorii umożliwiają 3 sposoby zastosowania: drabina rozstawna, drabina rozsuwana i drabina rozstawna rozsuwana. Jednak oferujemy również drabiny rozsuwane, linowe, przegubowe, teleskopowe, kombinowane z rusztowaniem, czyli wszystkie rozwiązania, które mogą uzupełnić to, czego nie umożliwia nasza pierwsza drabina.

Kilka zaleceń dotyczących wyboru drabiny

Zwróć uwagę na potrzebną długość drabiny
Często nie zdajemy sobie sprawy, że jeżeli musimy pracować na wysokości 5 metrów, to wystarczy kupić drabinę o długości 4 – 4,5 metra, ponieważ jesteśmy w stanie sięgnąć około 1 metra ponad koniec drabiny.
Stosując drabinę jako przystawną, należy zawsze przestrzegać zalecanego kąta nachylenia 75° i nie stawiać drabiny na mokrych lub tłustych powierzchniach. W przestrzeganiu zalecanego kąta nachylenia pomoże ci powyższa tabela, która określa przybliżoną odległość podstawy drabiny o określonej długości od ściany przy kącie nachylenia 70-75 stopni.
Cena i korzyść!
Wybierając drabinę, warto zorientować się w ofercie pod względem jakości i ceny poszczególnych produktów. Na co więc zwrócić uwagę, czym się kierować, wybierając odpowiednią drabinę? Weźmy przykład drabiny 3-elementowej 3 x 9, która należy do najlepiej sprzedających się drabin. Na obecnym rynku można kupić tę drabinę w przedziale od 400 do 1100 zł. Różnica wynosi więc sto procent i z pewnością nie wynika to wyłącznie z polityki cenowej. W znalezieniu odpowiedzi pomoże kilka prostych zasad.
PRZYKŁADY 1-ELEMENTOWYCH DRABIN PRZYSTAWNYCH Z NASZEJ OFERTY


























Liczba szczebli
Jest to prawdopodobnie najbardziej uwzględniane kryterium, ale również najbardziej mylący parametr przy określaniu wartości użytkowej drabin. Norma europejska EN 131 dopuszcza odległość od 25 do 30 cm pomiędzy poszczególnymi szczeblami. Ogólnie obowiązuje zasada, że tańsze, tzw. drabiny hobbystyczne i prawie wszystkie drabiny z różnego rodzaju promocji mają szczeble o rozstawie 25 cm, natomiast lepsze jakościowo, tzw. drabiny profesjonalne wyposażone są w szczeble o rozstawie od 28 do 30 cm. To może tłumaczyć paradoksalną sytuację, w której jedna drabina 3 x 9 może mieć długość około 5 metrów, a ten sam typ w innej konstrukcji lub od innego producenta 5,7 metra, lub że na przykład drabiny 3 x 9 i 3 x 10 mogą mieć bardzo podobną długość.
Długość czy wysokość drabiny?
Parametr ten mówi już o wiele więcej o wartości użytkowej drabiny niż poprzednie kryterium. Oznaczenia długości drabin są jednak bardzo zróżnicowane, dlatego należy dokładnie zapoznać się ze sposobami ich określenia. Niektórzy producenci podają w swoich broszurach maksymalną długość drabiny w stanie rozsuniętym, co jednak jest liczba, która w praktyce nigdy nie zostanie osiągnięta, chyba że drabina zostanie przymocowana do ściany. Bardziej właściwe wobec klienta jest określenie wysokości drabiny. To znaczy długość prostopadłej od podłoża do punktu, do którego sięga drabina, jeżeli jest pochylona pod kątem około 75 - 80 stopni.

Jest to kolejne wyjaśnienie, dlaczego wymiary podane dla typów o tej samej liczbie szczebli są różne. Ta liczba również może być myląca, ponieważ niektóre drabiny mają dłuższe końce, tzn. części, które wystają poza ostatni szczebel. Jeśli więc drabina jest o 10 cm dłuższa na każdym końcu, to mogę zwiększyć długość drabiny o 20 cm, ale oczywiście wysokość szczebla, na którym stoi człowiek, zmienia się tylko o 10 cm.
Waga drabiny
Waga drabiny jest parametrem, który najlepiej określa stosunek ceny do jakości drabiny, chociaż parametr ten rzadko znajdziesz na samych produktach i rzadko jest on podawany w różnych broszurach reklamowych. Oczywiście musimy założyć, że dzisiaj nie znajdziemy już na rynku drabin spawanych ręcznie, które zostały przewymiarowane pod względem wytrzymałości. Technologia produkcji drabin obecnie jest bardzo podobna i większość producentów kupuje gotowe profile aluminiowe od kilku europejskich producentów aluminium. Waga drabiny wpływa więc na jej sztywność.
Dla łatwiejszej orientacji w ofercie oznaczyliśmy wszystkie drabiny nazwami „Profesjonalna” i „Hobbystyczna”.
W każdym razie każda drabina wprowadzona na rynek powinna być zgodna z normą EN 131, która określa obowiązujące kryteria bezpieczeństwa, które taki produkt musi spełniać. Każda norma przewiduje pewien zakres dopuszczalnych wartości. Można powiedzieć, że parametry drabiny hobbystycznej znajdują się przy dolnej, lecz dopuszczalnej granicy, natomiast parametry drabiny profesjonalnej w środku lub przy górnej granicy. A wynik? Należy zsumować i podkreślić wszystkie dane.
PRZYKŁADY DRABIN TELESKOPOWYCH Z NASZEJ OFERTY






































Drabina wysokiej jakości = twoje poczucie bezpieczeństwa, pewności i stabilności

Właśnie za to płacisz dodatkowo dziesiątki lub setki złotych. Sytuacja jest tutaj bardzo podobna do zakupu samochodu. Każdy samochód ma cztery koła, kierownicę, hamulec, sprzęgło i pedał gazowy, ale różnice między modelem luksusowym a „samochodem dla ludu” są ogromne. Najlepiej ilustruje to nasz ostatni rysunek. Zdjęcie przedstawia drabinę hobbystyczną 3 x 11 szczebli w certyfikowanym laboratorium badawczym, gdzie sprawdzane są jej właściwości. Drabina ta ma długość 7 metrów po rozłożeniu i dopuszczalne obciążenie 1000 N (równowartość 100 kg).
Wyobraź sobie, że będziesz stał na takiej drabinie, twoje stopy będą na wysokości 5-6 metrów, a zakupiona przez ciebie drabina będzie miała ugięcie ok. 20 cm, dopuszczalne przez normę, które widać na naszym zdjęciu?

Akcesoria do drabin
Na zakończenie zalecamy również zwrócić uwagę na zakup wszelkich ewentualnych akcesoriów.

  • Twoje stopy z pewnością docenią niektóry ze stopni poszerzających.
  • Twoje bezpieczeństwo z pewnością zwiększy zastosowanie stalowych kolców stabilizujących, które można wbić w trawnik.
  • Fasada domu będzie mniej uszkodzona przez końcówkę drabiny, na której zamontowaliśmy kółka.
  • Nawet krótsza drabina nadaje się do konserwacji rynien przy zastosowaniu tzw. uchwytu dystansowego.
  • Prosty dodatek w postaci kilku płyt łączących pomoże nam rozwiązać problem, jak postawić drabinę na klatce schodowej.
  • Dopiero na drabinie często odkrywamy, jak praktyczna jest prosta platforma do odkładania rzeczy.
Norma DIN EN 131
Na koniec przedstawiamy krótkie zestawienie wymagań stawianych na drabiny, określonych przez normę europejską.
  • minimalna dopuszczalna grubość użytego materiału 1,2 mm
  • minimalny dopuszczalny przekrój szczebla 20 x 20 mm
  • rozstaw szczebli min. 250 mm, maks. 300 mm (wymiar ten musi być identyczny na całej drabinie)
  • minimalna szerokość w świetle drabiny wynosi 280 mm, szerokość zewnętrzna 340 mm
  • wysokość szczebla co najmniej 1/2 rozstawu szczebli, maksymalny rozstaw szczebli + 150 mm

dopuszczalne obciążenie jednego szczebla 150 kg

Dzwoń za darmo
Pon-Pt, 7:00 - 16:00
logo

Wyposażymy Twoją firmę w 48h

B2B Partner sp. z o.o.
Królewska 65A/1
30-081 Kraków

© 2010 - 2025 B2B Partner - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Profesjonalny e-sklep skrojony na miaręshopsys